Натрій
Натрій
Sodium
Натрій (Na+) – основний позаклітинний катіон, що має принципове значення для нормальної роботи м′язів та нервової системи. Більша частина натрію в організмі (біля 85%) міститься в крові та лімфі. Його рівновага підтримується за допомогою двох основних регуляторних механізмів – це антидіуретичний гормон (вазопресин) і специфічне відчуття спраги. З цих двох керуючих систем більш важливою є спрага. Навіть при нестачі антидіуретичного гормону, яка призводить до нездатності організму утримувати воду, спрага достатня для підтримання нормальної концентрації натрію в плазмі. Крім того, вміст натрію частково контролюється гормоном альдостероном, який виробляється наднирковими залозами.
Натрій регулює об′єм позаклітинної рідини: підвищення його рівня призводить до зростання об′єму позаклітинної рідини за рахунок утримання води в організмі, а зниження – до зменшення об′єму позаклітинної рідини за рахунок втрати води. Натрій потрапляє в організм з їжею і напоями, виділяючись згодом через сечу, кал і піт.
Низький рівень натрію (гіпонатріємія) може призводити до виникнення таких симптомів: втома, нудота і блювання, головний біль, втрата апетиту, сплутана свідомість або дезорієнтація, галюцинації, втрата свідомості або кома. Гіпонатріємія може викликати пошкодження клітин внаслідок затримки в них надмірних об′ємів води. Це може бути особливо небезпечно для нейронів головного мозку.
Аномально високий рівень натрію в крові (гіпернатріємія) може призводити до виникнення таких симптомів: спрага, втома, набряки кінцівок, слабкість, безсоння, прискорене серцебиття, кома. Надлишок натрію в рідких середовищах організму також може призводити до підвищення кров′яного тиску.
Підготовка пацієнтів відповідно до загальних правил.
Обмеження:
необхідно завчасно (за погодженням з лікуючим лікарем) припинити прийом препаратів, які впливають на результат дослідження.
Транспортне середовище: вакутайнер з/без антикоагулянта з/без гелевої фази, об′ємом 4 чи 6 мл
Стабільність проби:
- при температурі (+ 2) – (+ 8)0С протягом 3 днів
- при температурі (-20)0С протягом 1 місяця
- уникати повторного розморожування і заморожування
Метод: ISE (іонселективних електродів), потенціометрія
Аналізатор: Roche Cobas Integra 400plus
Тест-система: Roche Diagnostics COBAS Integra, Na+
Референсні значення (норма): 136,0-145,0 ммоль/л
Основні покази для призначення аналізу:
- виявлення чи контроль електролітного дисбалансу
- захворювання, що супроводжуються набряками
- моніторинг захворювань нирок чи наднирників
- захворювання серцево-судинної системи
- порушення свідомості, поведінки, а також ознаки надмірного збудження ЦНС
Інтерпретація результатів
Підвищений рівень натрію в крові (гіпернатріємія) найчастіше є проблемою у людей похилого віку, немовлят і хворих, що не піднімаються з ліжка.
Причини гіпернатріємії включають:
- недостатнє споживання води
- надмірне споживання води, яка містить солі натрію
- надлишок солі або бікарбонату натрію в раціоні
- підвищена втрата рідини через надмірне потовиділення, діареї, опіки або використання діуретиків
- низький рівень гормону вазопресину
- високий рівень гормону альдостерону
- захворювання нирок
- синдром Кушинга
- цукровий діабет
- прийом препаратів: ампіцилін, бетаметазон, бікарбонат натрію, доксорубіцин, карбамазепін, кортизон, метилдопа, метилтестостерон, оральні контрацептиви, преднізолон, стероїди, тетрациклін, цефотаксим
Знижений рівень (гіпонатріємія) найчастіше є проблемою у людей похилого віку.
Причини включають:
- захворювання нирок
- захворювання печінки, включаючи цироз
- важка діарея або блювота
- серцева недостатність
- підвищення рівня деяких гормонів, таких як антидіуретичний гормон або вазопресин
- вживання занадто великої кількості води
- недостатнє сечовипускання
- наявність кетонів в крові
- гіпофункція щитовидної залози або гіпотиреоз
- хвороба Аддісона
- вагітність
- прийом препаратів: амфотерицин, вазопресин, вінкристин, гентаміцин, ізосорбід динітрат, нестероїдні протизапальні засоби, каптопріл, клофібрат, метилпреднізолон, міконазол, морфін, нифедіпін, омепразол, послаблюючі засоби, триамтерен, триметоприм, хлоротіазід, фуросемід, хлорпропамід, циклофосфамід
- хибнознижений рівень натрію (псевдогіпонатріємія) може спостерігатись при дуже високих рівнях ліпідів чи білків в крові. Також це може мати місце при важкій гіперглікемії, оскільки при високому рівні глюкози відбувається витік внутрішньоклітинної води у міжклітинний простір