Вітамін В9 (фолієва кислота)
Вітамін В9 (фолієва кислота)
Вітамін В9 (Фолієва кислота)
Фолієва кислота (Вітамін В9) – це водорозчинний вітамін, який необхідний для синтезу ДНК, РНК, пуринових і піримідинових основ, білків, амінокислот, нормального кровотворення (гемопоезу). Бере участь в поділі клітин, роботі імунної системи, в процесі загоєння ран, формуванні нервової трубки у плода, перетворенні гомоцистеїну на метіонін, сприяє з'єднанню білкової групи гема в гемоглобіні і міоглобіні, виступає кофактором декількох біохімічних перетворень.
Фолієва кислота в печінці перетворюється на дигідрофолієву, яка потім перетворюється на тетрагідрофолат. Всмоктування відбувається в тонкому кишечнику. Вітамін В9 міститься в продуктах харчування (боби, петрушка, салат, капуста, томати, шпинат, спаржа, печінка, нирки, м'ясо, гриби, дріжджі) та поступає в організм разом з їжею.
Дефіцит фолієвої кислоти призводить до розвитку мегалобластної анемії (збільшення обсягу еритроцитів). У дітей при дефіциті даної кислоти спостерігається відставання у вазі (гіпотрофія), пригнічення функції кісткового мозку, порушення стану слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, шкірних покривів, що створює основу для розвитку ентеритів, попрілостей, затримки психомоторного розвитку.
Нормальний рівень фолієвої кислоти в організмі знижує ризик розвитку онкологічних захворювань і відіграє особливу роль при вагітності. Нестача даного вітаміну у вагітних загрожує розвитком у плода вроджених вад (дефекти нервової трубки, гідроцефалії, аненцефалії, мозкових гриж), невиношуванням вагітності, частковим або повним відшаруванням плаценти.
Визначення рівня фолієвої кислоти проводять в комплексі з вітаміном В12 для діагностики анемії.
Підготовка пацієнтів відповідно до загальних правил
Матеріал: сироватка крові.
Транспортне середовище: вакутайнер з активатором згортання з/без гелевої фази.
Стабільність проби:
- 5 днів при температурі +2-8°С;
- 8 тижнів при температурі -20°С;
- 30 хвилин при температурі +20-25°С.
Метод: імунохемілюмінісцентний аналіз
Аналізатор: Cobas e411, Roche Diagnostics GmbH, Швейцарія
Референсні значення (норма):
3.1 – 17.5 нг/мл
Основні покази для призначення аналізу:
- диференційна діагностика мегалобластних анемій, викликаних гіповітамінозом вітаміну В9 і В12;
- оцінка рівня фолієвої кислоти в період плануванні вагітності;
- синдром мальабсорбції;
- глосит, езофагіт, атрофічномий гастрит, ентерит;
- контроль за ефективністю лікування при гіповітамінозі В9;
- системна оцінка вітамінного профілю всього організму;
- хронічні захворювання печінки.
Інтерпретація результатів
Препарати, що знижують рівень фолієвої кислоти в організмі:
- аспірин, протисудомні препарати, естрогени, нітрофурани, оральні контрацептиви, антациди, холестирамін, сульфасалазин, триметоприм, метотрексат, азатіоприн, азидотимідин.
Причини підвищення:
- передозування препаратів, що містять фолієву кислоту (полівітамінні комплекси).
Причини зниження:
- недостатнє надходження вітаміну з їжею (голодування, переважне вживання їжі, що пройшла кулінарну обробку);
- порушення всмоктування при захворюваннях кишківника (синдром мальабсорбції, целіакія, ентерит, резекція шлунка і кишечника);
- підвищена потреба у вітаміні В9 (вагітність, грудне вигодовування, період інтенсивного росту, гемодіаліз, онкологічні захворювання, похилий вік, лихоманка, септичні стани);
- анорексія;
- алкоголізм;
- прийом препаратів, що порушують всмоктування фолієвої кислоти (аспірину, протисудомних препаратів, естрогенів, нітрофуранів, пероральних контрацептивів, антацидів, холестираміну, сульфасалазина) і її антагоністів (триметоприму, метотрексату, азатіоприна, азидотимідина).